• Ana Sayfa / Biz

  Toplam 1100m2 kapalı alana sahip Ankara'da ki stüdyo binamızda 230m2 büyük stüdyo ve 85m2 grennbox stüdyomuz bulunmaktadır. Binamızda 3 adet kulis, 1 reji odası ve ofisler mevcuttur.

  Firmamız mobil hizmet ağırlıklı bir anlayışla müşterilerimize butik hizmet vermektedir. istenilen işin türü; canlı yayın, stüdyo hizmeti yada kongre olsun, tek kamera yada çok kameralı rejili kayıt-yayın olsun hepsi aynı değer ve önemdedir

  Her geçen yıl ekibimiz, müşterimiz ve malzemelerimiz artmakta olup broadcast dünyasındaki gelişmeleri dikkatle takip etmekteyiz.

   

  Geçtiğimiz günlerde CeBIT Bilişim 2010 Fuarı’nda yeni araçlarını yakından inceleme fırsatı bulduğumuz Reji Yapım’ın ortağı Tarhan Baydar ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

  Reji Yapım’ı tanıyabilir miyiz?

  Reji Yapım 2005 yılında, 25 yıllık iş ve sektör bilgilerimin birikimi sonunda kuruldu. Tiyatro oyunculuğu ve TRT seslendirme sanatçılığı ile başlayan mesleki yolculuğum bir yapım firması kurarak devam etti. Firmamız üç ortakla yola çıktı. Daha sonra fotoğraf sanatçısı Fethi Mağara ile dostluğumuz baki kalarak ticari ortaklığımızı sonlandırdık. İlk yola çıkış amacımız program üretip sponsorların destekleri ile kanallara yayın için vermek ve her sektöre tanıtım filmleri yapmaktı. Takdir edersiniz ki ufacık sermaye ile ve küçük bir ofisle zor bir başlangıçtı. Kadim dostum ve ortağım Arif Kemal Ekmekçi’nin de sabırlı desteği ile, emek yoğun bir süreçte yorulsak da yolumuza devam ettik. Personelimiz işe bizimle başlayan ve bizimle beraber devam eden eğitimli ve disiplinli bir ekiptir. Her gittikleri işte sonuç ve çözüm odaklı olarak tam efor sarf edip, müşterimizi memnun eden bir anlayışla cansiperane çalışırlar. Bizimle çalışanlar bilirler. Onlarla övünürüm.

  Sektöre yönelik çalışmalarınız ve hizmetleriniz konusunda bilgi alabilir miyiz?

  Sektör sizi içine çekerken yeni yollar-imkânlarda önünüze çıkıyor. Yapımcılığın yanında aldığımız işlerde yayın dünyası ile de ilişkiler farklı düşünceleri de beraberinde getirdi. Koşuşturması bol olan sektörümüzde birde baktık ki tüm işler son anda ve acil. Yapılanmamızı mobil ağırlıklı hizmet olarak konuşlandırdık. İlk malzememiz önceleri bir, sonra iki Jimmy Jib idi. Tam donanımlı iki ekibimiz ile hizmet verirken tüm Türkiye’yi defalarca; haber, belgesel, kongre, drama, reklam, konser, açılış, festival ve parti mitingleri ile dolaştık ve dolaşıyoruz. Ses ve ışık sistemleri, simültane toplantılar da yaptığımız diğer işler. Bu arada kazandığımız haklı müşteri memnuniyeti sonuçları ile yatırımlarımızı büyüttük, umarız devamı da gelir. 

  Sektörümüz çalışma süreleri belli olmayan, teknoloji kadar emeğin de son noktasına kadar kullanıldığı büyük zorlukları olan bir alan. Bu alanda yerinizi korumak bazı zamanlarda imkânsız gibi geliyor. Mesela aylarca işiniz olmadan elinizdeki ekibi firmada tutmak ve moralinizi bozmamak bir yanda, bir de her ay periyodik masraflar var. İşte burada destek bazen aileniz bazen de ekibiniz olmakta. Yani iş büyük bir aile olmakta…

  Geçtiğimiz aylarda yeni bir araç projelendirip işletmeye aldınız. Bu aracın projelendirilmesi ve kurulum aşaması hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?


  Evet, bir araç yapmak uzun zamandır düşlediğim bir projeydi. Fakat bu hem bütçesi hem de tasarımı ile oldukça zor. Bir kere benim aracım rejili işlerde iyi bir stüdyo hizmeti verebilmeliydi. Ayrıca uplink olarak da geniş imkânlara sahip şekilde naklen yayın yapabilmeliydi. Bütün bunları kurgularken teknolojinin de son imkânlarını kullanarak Full HD olmalıydı. İşte bütün bu çok bilinmeyenli denklemin içerisinde bir de dizaynı ile daha rahat bir iç mekânı çalışanlara sunmak ve sağlıklı bir denge hesabı yapmak vardı. Ama insan yola çıkınca isimsiz, samimi kahramanlar sayesinde de epey yol alıyor. Tüm emeği geçenler en az benim kadar bu işe inandılar. Tasarımı fikir bazında iki seneyi buldu, imalatı ise altı ay sürdü. Çünkü bazı ekipmanlar ilk defa ülkemize bu aracın yapımında ithal edildi, üretimlerin bazıları özel siparişlerdi, bekledik.

  Aracı projelendirirken nelere dikkat ettiniz, hangi kriterler sizin için önemli oldu? Ayrıca hangi firmalarla çözüm ortaklığı veya bilgi paylaşımında bulundunuz?

  Aracın yapım kararını verirken değerli dostlarımız başta WNP firmasının sahibi Özgür Mayadağ olmak üzere, Necdet Ercingöz, Remzi Eyüpoğlu ve HD Sistem firmasının sahibi Halil Gündoğar’dan müthiş destek ve bilgiler aldım. Sektörde bilgisini ve çevresini saklamayan, saygın dostlarıma bu vesile ile sonsuz teşekkür etmeyi de borç biliyorum. Ayrıca araç güçlendirmesi işinde, SVS Telekom- AsyaSat’ın birikimine kendimizi teslim ettik. Özellikle AsyaSat’ın değerli müdürü İsmail Çeken, bir araç için ilk defa istenilen şeylerde bizi kırmadı ve tasarımlarımızı gerçekleştirdi. Bazen küçücük bir mekanik aparat için günlerce çalışıldı.

  Aracın yerleşimine baktığımızda değişik uygulamalar göze çarpıyor. Bu aracı öne çıkaran özelliklerden bahseder misiniz?

  Tasarım aynı zamanda akılcı ve kolaylaştırıcı olmalı. Yola çıkarken dar bir mekân olan canlı yayın aracını nasıl daha verimli düzenleriz dedik. Bu da ilklerle süslenmeliydi ki ortaya çıkan eserden bizden sonrakiler de ilham almalı. Sanırım bu dizayn artık taklit edilecek ve çokça uygulanacak. Bu da benim gururum olacaktır. 


  İlklere gelince. Öncelikle yeniyi kabullenmek genelde zordur, bir direnç olacaktır. Bizim insanımızın bence en kötü huyu bilmediği bir sorunla karşılaşınca, ya cihazı ya da kullanıcıyı suçlamaktır. Çözüm üretmek ise kestirmeden anı kurtarmaktan ibarettir. Bu konu yaram olduğu için sert bir giriş yaptım, biraz açayım. Ülkemize ilk giren araçlar doğal olarak pazarda daha büyük bir paya ve satış ağına sahip olmakta. Bu onların avantajı. Ama operatörlerimiz ise bildikleri cihazların kullanım kolaylığına alışıp diğer yeni ve belki de daha becerikli cihazları hiç bilmeden kötüleyebilmekteler. Oysa denilmesi gereken; ben o cihazla yeteri kadar çalışmadım, o sistemi bilmiyorum ya da en azından o aleti - programı kullanmak bana zor geliyor. İşte bu konuda alışılmış kolaycılıktan kaçındım. 

  Kasetli kayıt artık dünyadaki yerini başka sistemlere terk ediyor diyerek aracımızı veri depolayan kayıtçılar ile donattık. Ama bu süreç bir geçiş dönemidir ve diğer sistemlerle de elbette beraber kullanılacak bir alt yapıya sahibiz. Araçta KJ (Karakter Jeneratörü) bulunmaktadır. İkinci olarak da aracımızda dışarıdan alınan enerji için izolasyon trafosu, iki adet UPS ve 15 kwa’lık sessiz- Panda Fisher jeneratörle çalışma rahatlığını müşterilerimize sunuyoruz. İki klimalı, anti bakteriyel döşemeli, yanmaz, ses ve ısı izolasyonlu iç mekânımız ayrıca radyasyon izolasyonuna da sahip. Bunlarda bizlerle çalışan insana verdiğimiz değerdir. Aracın teknik tanıtımını ise genel olarak şöyle özetleyebilirim: Daha ayrıntılı bilgiler ise, www.rejiyapim.com sitemizde sıkça sorulan sorular kısmındadır ve üç ayda bir yenilenmektedir. 

  Teknik Alt Yapımız:

  Uplink; 

 • HD/SD SDI Mpeg4/Mpeg2(4:2:2, 4:2:0) KU band TX:13,75-14,50 GHz, RX:10,70-12,75GHz, 400W HPA fiber karbon tam otomatik anten (Anten çapı 1.5 mt.’dir) 
 • MCL MT 3400- 400 WAT TWTA 
 • NEWTECH AZ 110L – Bant Modülatör.
 • Grass Valley EM 3100 HD/SD MPEG2,MPEG4 Encoder.
 • Spektrum Analizer Avcom
 • Ericson RX 8200 HD/SD Empeg2-Empeg4 IRD
 • Canlı yayın akısı şırasında diğer yayın kuruluşları ile muhabir bağlantıları, ön izleme ve hazırlık için (Alış Anteni) otomatik Neta motosat anten mevcuttur.
 • Araç Uplink sistemine sahip olup talep edilen her tip yayına uygundur.
 • Araç Baseband; HD/SD SDI, CV ( analog )yayın kapasitesine sahip Ensemble Designs çevre birimleri ile her tip yayın standardında görüntüyü işleyebilir.
 • Reji Masası;

 • 12 adet HD/SD SDI + 4 adet CV (Analog) + 1 adet DVI ve 1 adet PC girişi olan 1,5ME ForA, 20 butonlu remort kontrollu video switcher’a sahiptir. (Reji Masası).
 • HD/SD SDI embeder ve CV ( analog ) çıkışlar mevcuttur.
 • Ses mikseri 16 kanal giriş- 4 kanal çıkışlı Soundcraft fx 16’dır.
 • Görüntüleme;

 • İki adet 40 ınç monitör ve multiviewer sistem ile gerçekleştirilmiştir. Yönetmen için ön izleme ve çıkış kaynaklarını tek bir açıdan kontrol etmesi için tasarlanmıştır.
 • Teknik yönetmen kontrollü ve giriş ve çıkışlar için,
 • Bir adet 15 inç referans, vektör, ve form osilaskop, ses metre, signal analizör ölçüm monitörü mevcuttur 
 • Bir adet sunucu - muhabir için 9 inç seyyar monitör mevcuttur.
 • Kayıt sistemi;

 • Playout, karakter jeneratörü ve ingest ile fonksiyonel bir IT otomasyona sahiptir.
 • Talep edilen tüm kayıtlar için her formatta kayıt cihazları sisteme bağlanabilir.
 • HD/SD/SDI/3D/Analog.
 • Sisteme harici giriş ve çıkışlar için wallbox ses ve resim panosu mevcuttur.
 • İki kanal telefon hibrit gsm veya telli olarak sistemde mevcuttur.
 • Araçta bir adet üçlü çanta seyyar ışık takımı,
 • Çeşitli telli, telsiz, yaka, sunucu - muhabir mikrofonları ,
 • Panasonic P2 HD/SD SDI kamera, 
 • 4 kanal yönetmen interkom ve tali sistemi vardır.
 • Bütün görüntü ve ses giriş, çıkışları wallbox üzerinden pach panele bağlıdır.
 • Araçta rack ve tavan klima sistemi mevcuttur.
 • Araç son derece güvenilir elektrik altyapısı ile donatılmıştır, 15 KVA Panda jeneratörün yanı sıra 2 adet yedekli 6KVA UPS ve izolasyon trafosuna sahiptir.

  Full Broadcast donanıma sahip araç 7 gün 24 saat her koşulda kesintisiz olarak tüm yayın ihtiyaçlarını karşılayacak yapıda tasarlanmıştır. Aracımız Mercedes Sprinter 515 cdi 2010 modeldir. Tasarımı faydalı model olarak firmamıza aittir.

  Aracın tüm teknik - elektronik montajı, konfigürasyon ve kablolaması Ankara’da kendi stüdyomuzda, ekibimiz ve bilgi birikimimizle gerçekleştirildi. Bu konuda da oldukça yeterli olduğumuzu işletme aşamasında sistem çalıştıkça görmekte ve göstermekteyiz. CeBit Bilişim 2010 Avrasya Fuarı’nda TRT’ye vermiş olduğumuz hizmet ve 39 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Avrupa Bowling Şampiyonası’nı Eurosport adına çekmiş olmamız bizim için iyi bir referanstır. Teknik malzeme siparişlerimizde yine bir Ankara firması olan Ideapro firmasından aldığımız hızlı ve tam destekten de mutlaka bahsetmem gerekmekte. Kutsal Ünver ve İhsan Atak beylere sorun çözmedeki istek ve çabukluklarından dolayı sonsuz teşekkür ederiz. 

  Sadece Ankara’da mı hizmet veriyorsunuz, isteğe göre istenilen yerlere gidiyor musunuz?

  Biraz önce de bahsettiğim gibi bizim sektördeki konumlanmamız, mobil hizmet firması olarak yapımı da , yayını da, yerinde tam hizmet vererek  tamamlamaktır. Yer ve mekân farkı olmaksızın her zaman geniş imkanlı ve uzman stüdyo olanaklarını gücümüz elverdiğince müşterimize sunmaktır. Sadece ülke içi değil talep olduğunda yurtdışı işlerde de varlığımızı gösterebilecek bilgi ve isteğe sahibiz.

  Ufukta yeni projeler var mı?

  Şu sıralar yine Ankara’da toplam 350 metrekare bir alan üzerinde bir kısmı 7 metre yükseklikte üç katlı bir stüdyo inşa ediyoruz. İnşaatın kabası bitti ,imkanlarımız dahilinde 2011 sonunda işletmeye açmayı planlamaktayız. Tabi ekonomi ve sektörün önümüze neler getireceğini bilemediğim için tedbirli konuşmakta yarar görüyorum. Bir de ve bu defa çok daha farklı bir araç tasarımımızda tüm hızıyla kâğıt üstünde sürmekte ama fazla aceleci davranmaktan kaçınıyoruz. Tecrübelerim bana tedbirli olmayı ve acele karar vermemeyi öğretti.

  Son olarak da genç meslektaş adaylarımıza bizim gibi sorumluluk sahibi firmalarda kendilerine göre pozisyon olanaklarını araştırmalarını ve ısrarcı olarak sürekli ziyaret etmelerini öğütlemek istiyorum. Ben bunu yaptım ve hiç pişman olmadım, teşekkürler.

  Kaynak : Broadcaster Info

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Linkedin
  Linkedin
  Stüdyo : 1151. Sok. No: 58 Gül86 Koop Ostim Osb Yenimahalle / Ankara Tel : +90 312 385 8810 Faks : +90 312 385 8809
  Little variations over the rolex replica uk as well as 116520 knobs are available upon nearer examination, along with 5 variations recognized for that ref. 16520 as well as 5 recognized to date for that ref. 116520. These types of variants contain font rolex replica sale hands width modifications, as well as lustrous fresh paint color modifications. Hindsight is an rolex replica point. In the actual 60s, Rolex battled to maneuver just a couple 100 replica watches sale it's shops each year, along with just close to 5% becoming "exotic"-dialled good examples. These days, individuals exotics tend to be really worth probably the most, powerful costs method to the rolex replica. That is for any view which initially offered with regard to $210, the same as $1, six hundred these days. Regular call rolex replica tend to be less expensive, although not inexpensive something in the pre-"Daytona" ref. 6239 towards the final types of the actual ref. 6265 will definitely cost close to $40, 000, as the gold-and-diamonds refs. 6269 as well as 6270 get public sale costs to the hundreds of thousands.